Дјелатност задруге
Дугогодишње искуство у области задругарства и кооперативне производње, привређивању и познавању тржишта, како код набавке тако и код пласмана производа, са стручним кадровима и обученим произвођачима, довољна су гаранција за даљи успјешан развој задруге и даље унапређење задругарства на подручју дјеловања задруге.
Кооперативна производња
Газдинства задругара и коопераната представљају производне јединице задруге у којима се организује и спроводи примарна тржишно оријентисана пољопривредна производња уз примјену савремених технологија у производњи, производе квалитетни и конкурентни производи према потребама и захтјевима тржишта, уз додатно директно и индиректно запошљавање.
Задруга организује уговорену кооперативну производњу воћа и поврћа на газдинствима задругара и коопераната (краставац корнишон, парадајз, паприка, шљива и други производи), врши откуп производа од произвођача на основу потписаних кооперантских уговора и пласира их за сигурног купца на основу потписаног уговора о пословној сарадњи, а једним дијелом пласира и путем трговачких центара и пијаца.
Властита производња
Задруга организује и властиту пластеничку производњу поврћа у затвореном простору, сушење и паковање производа уз стварање додатне вриједности производа, пружа услуге складиштење воћа и поврћа у расхладном систему и услуге механизације,
Малопродаја
Задруга промет репроматеријала и опреме за производњу врши путем пољопривредне апотеке.
Репроматеријале и опрему за кооперативну производњу, задруга дисрибуира произвођачима воћа и поврћа путем старт УП пакета које произвођачи суфинансирају кроз одложено плаћање путем испоручених производа на основу потписаних кооперантских уговора.
Задруга одржава пословну сарадњу и промет репроматеријала и опреме и са другим пољопривредним произвођачима који искажу интерес за међусобну сарадњу.
Пружање стручних и савјетодавних услуга
Пружање стручних и савјетодавних услуга за задругаре и кооперанате, организовањем практичних обука, кућних састанака и редовним праћењем производње на њиховим газдинствима, представља подршку произвођачима у циљу примјене савремених технологија у производњи и увођења стандарда квалитете у сам ток производње да би могли одговорити свим потребама и захтјевима тржишта.
Едукација и информисање и студијска путовања
Задруга је посебну пажњу придаје стручним едукацијама својих задругара и коопераната организовањем радионица и стручних предавања, као темељ за успјешан рад и развој пословања на газдинствима задругара и коопераната.
Информисање чланова задруге и јавности о свим активностима задруге спроводи се путем непосредних сусрета на терену, кроз информације на web страници задруге, кроз јавност рада и редовно информисање органа управљања, јавне наступе, одржавање контаката са новинарима и медијским кућама, као и на друге прикладне начине.
Студијска путовања и ангажовање спољних сарадника, експерата по појединим агро-питањима имају посебан значај у развојном путу задруге, задругара и коопераната.
Само едуковани и информисани задругари и кооперанати и запослени моћи ће одговорити на нове изазове и допринијети унапређењу стандарда производње, стварања нових производа и додане вриједности и уопште унапређења развоја задруге.
Промоција
Промовисање концепта пољопривредног задругарства као најповољнијег облика организовања пољопривредних произвођача и саме задруге путем заједничких наступа задруге и њених чланова на сајмовима и другим изложбеним манифестацијама, оглашавањем преко медија, wеб странице и друштвених мрежа представља континуирану активност задруге.
Пројекти
Задруга у континуитету, од оснивања до данас, реализује пројектне активности са владиним сектором, домаћим и међународним организацијама у циљу јачања пословних активности задруге, задругара и коопераната.
Уз подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске и Јединице за координацију пољопривредних пројеката (АПЦУ) задруга континиурано имплементира пројектне активности. У периоду 2020 - 2022 година имплементацијом ИФАД пројекта задруга је извршила снабдијевање потребним репроматеријалима и опремом за производњу задругара и коопераната из циљне категорије са подручја три локалне заједнице, Дервента, Брод и Станари путем старт УП пакета и пружањем стручних и савјетодавних услуга. Реализацијом пројекта задруга као лидер у организацији производње дистрибуирала је 111 Старт УП пакета према циљној групи произвођача дефинисаних пројектом, а остварена је и подршка организационом јачању задруге кроз набавку опреме (транспортно возило и електрични палетар), инсталирању веб странице задруге, подршка промоцитивним активностима, те пружању стручно сајетодавних услуга и организовања обуке произвођача. У реализацији пројекта, АПЦУ, локалне заједнице, задруга и произвођачи, корисници Старт УП пакета учествовали су у суфинансирању пројекта у складу са Уговором о организоању производње.
Уз подршку Амбасаде Италије, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске и Града Дервента реализован је пројекат aдaптирaња пoслoвнoг oбjeктa и инсталирања рaсхлaднoг систeмa који сачињавају плус комора, припремна комора и минус комора. Објекат располаже и са простором за класирање, прераду и паковање воћа и поврћа и другим пратећим просторима.
Усаид/Сwеден Фарма 2 пројекат је додијелио бесповратна/грант средства Задрузи за реализацију предложених активности као подршка за набавку опреме за сушење и паковање производа уз учешће задруге од 50 % у суфинансирању пројекта. Сврха овог грант пројекта била је подржати задругу у додавању вриједности, првенствено примарној, производњи воћа и поврћа, те у коначници побољшн пласман кроз финално паковање производа.
Пројекат „Доместика“ је реализован у оквиру „ЕУ ПроЛокал“ програма, а поред задруге партнери су били Центар за економски и рурални развој Лакташи, ЗЗ Грачанка из Грачанице и ВПЗ Дубичко Поткозарје из Козарске Дубице. Реализацијом пројекта извршена је набавка пластеника површине 350 квадрата уз учешће задруге од 30 % у суфинансирању набавке. Општи циљ пројекта је унапређење конкурентности задруга у сектору агробизниса кроз умрежавање и изградњу кластера за подршку здравим, домаћим производима. Специфични циљ је успостављање пословно-техничке и стручне сарадње између задруге и Пољопривредне школе из Дервенте успостављањем система практичне едукације ученика који ће у току свог образовног циклуса добити прилику да користе практична искуства из области производње поврћа.
У сарадњи са Санднес Дубровник Гроуп из Санднеса, Норвешка, имплементирани су пројекти заснивање вјештачких ливада, станица за изнајмљивање пољопривредних прикључака, производња воћа и поврћа, компјутеризација пословања, стручно истраживачка служба и студијске посјете задругара фармерима у Норвешкој.
Уз подршку Међународне Православне Добротворне Организације ИОЦЦ имплементиран је пројекат „Развој пољопривреде кроз компоненту комерцијалног развоја“ формирањем Револвинг фонда у задрузи као подршка комерцијалном развоју задруге и њених чланова.